Jak se stravuji? | IIFYM

29. června 2018 v 17:24 | Lele
Moc vám všem děkuju za komentáře u prvního článku, jste fakt hrozně milé!
Předtím než vám sem na blog začnu přidávat články ohledně mých jídelníčků z běžného života, chci vám stručně shrnout jak se vlastně momentálně stravuji. Je dost možné, že časem budu svoje stravování měnit, ale o tom se případně dozvíteUsmívající se
Dost z vás už pravděpodobně slyšelo o metodě If It Fits Your Macros (IIFYM) neboli flexibilní stravování. V podstatě jediné o co v této metodě jde je jíst podle odpovídajícího množství makronutrientů (případně kalorií).Poměr makroživin ve stravě by měl být přibližně takový:

Sacharidy - 40%
Bílkoviny - 30%
Tuky - 30%

Ale je to opravdu jenom přibližné. Každé tělo je jiné, vyhovuje mu něco jiného a obzvláště mladším holkám bych doporučovala přidat sacharidy (aby nepřišly o menstruaci nebo nedošlo k jiným zdravotním problémům).
Pro začátek by vám mohla pomoct tato kalkulačka IIFYM Calculator
(doporučuju si před tím než začnete vyplňovat přepnout vpravo nahoře z imperial na metric)

U IIFYM je důležité přijímat makronutrienty ze zdravých a plnohodnotných potravin, ale pokud si čas od času dáte nějakou tu dobrotu, není to žádná katastrofa. Jenom se po zbytek dne budete muset trochu omezit. Také není důležité, kolik jídel denně jíte a v kterou denní dobu, to záleží jenom na vás.

A teď konkrétně k tomu jak to mám momentálně nastavené já:

Kalorie: 1500 kcal
Sacharidy: 170 g - 45%
Tuky: 42 g - 25 %
Bílkoviny: 115 g - 30%
Takto chci jíst do konce týdne a pokud váha neklesne nebo naopak klesne moc, makra i kalorie upravím. Budu opatrně na svém těle zkoušet, co na něj funguje a na jakém přijmu hubne, udržuje váhu a přibírá.
Kalorie i makronutrienty počítám v aplikaci MyFitnessPal, která je podle mě úplně nejlepší.
Pokud se chcete o IIFYM dozvědět víc, doporučuju si přečíst články od různých fitness stránek (např. Fitpro, Aktin). Informace, které najdete tam jsou přesnější a podrobnější.
Na IIFYM je skvělé, že ho můžete kombinovat v podstatě s jakoukoliv stravou, ať už jste vegani, vegetarianí nebo máte alergii na mléko, lepek či cokoliv jiného.
Doufám, že jsem vás aspoň trochu seznámila s tím, co IIFYM je. Pokud máte jakékoliv dotazy, napište je do komentářů a ráda vám odpovímUsmívající se
Krásný víkend všem!
Lele
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sugar Sugar | Web | 29. června 2018 v 21:06 | Reagovat

To je super. :) Akorát já bych s 1500 umřela hlady. 😀

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama